Vigtige COVID19 informationer i forbindelse med vores fægtetræning i FSF:

Fra og med torsdag 29.oktober 2020 skal alle over 12 år bære mundbind, når de træder ind i Hermeshallen og først tage dem af, når de er inde på fægtesalen og tage dem på igen, når de forlader salen. Alle skal medbringe egen håndsprit.

 Vi beder forældre blive udenfor, både når de bringer og henter.

 Med de mange nye krav, vi skal overholde i forbindelse med vores tilstedeværelse på salen og brug af udstyr bliver vi nødt til at stramme op om klubbens normale udstyrskrav, hvis vi stadigvæk ønsker at træne og fægte på salen.

 Derfor beder vi alle fægtere, der ikke allerede har deres eget våben, handske og ledning om at anskaffe det snarest og inden 14 dage.  – Og at alle fægterne også allerede nu skriver til julemanden og sætter en maske øverst på listen, så alle har deres egne masker efter jul. Jakker og elveste vil vi finde en løsning på, så fægterne stadig kan låne, hvis de ikke har selv. Skriv til Pia på info@frederiksbergslotsfaegteklub.dk hvis I har spørgsmål.

 

Træningstider torsdag den 29. oktober:

 17.00-17.30: FUT for D/P og kadetter (ingen tilmelding)

17.30-18.50: Træning for alle børn, miniorer, puslinge, D/P og kadetter (ingen tilmelding)

19.00-21.00: Træning for unge/voksne, både fleuret og kadet (med tilmelding og hvis doodlen er fyldt op skriv til Pia på info@frederiksbergslotsfaegteklub.dk )

 

Tjek FB eller hjemmeside for nye informationer og nye doodler forud for hver træning!

Comments are closed.